„RUCH” S.A. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Annopol 17A, wpisaną do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000020446, posiadającą numer NIP: 5260250475, REGON: 011063584, BDO 000020148 o kapitale zakładowym w wysokości 109 289 617, 00 złotych, w całości opłaconym.
17 grudnia 1918 r. Jan Gebethner i Jakub Mortkowicz, znani księgarze, powołali Polskie Towarzystwo Księgarni Kolejowych RUCH. Ich spółka opierała się na nowoczesnym wówczas formacie „trafik” – kiosków dworcowych, oferujących prasę, tytoń i inne drobne artykuły. Towarzystwo stawiało sobie za cel misję rozpowszechniania czytelnictwa w odradzającym się po wojnie społeczeństwie. Na tamte czasy było to nowatorskie i pionierskie przedsięwzięcie, które dało początek jednemu z największych przedsiębiorstw w Polsce. Pierwszy kiosk został otwarty w styczniu 1919 r. na peronie dworca Kolei Wiedeńskiej w Warszawie. W niespełna pół roku funkcjonowało już ponad 60 kiosków i księgarń. RUCH szybko się rozwijał. Przejął konkurencyjną firmę „Czytajcie” i przekształcił się w spółkę akcyjną. W 1935 r. był jedyną ogólnopolską siecią sprzedaży prasy, posiadał 700 punktów sprzedaży: kioski, stoiska oraz sklepy.
W 1969 r. Centralny Zarząd Upowszechniania Prasy i Książki RUCH został przekształcony w Zjednoczenie Upowszechniania Prasy i Książki RUCH. Zjednoczenie obejmowało centralę handlu zagranicznego, przedsiębiorstwa upowszechniania prasy i książki RUCH, specjalistyczne przedsiębiorstwa handlowe, wydawnicze, poligraficzne oraz pięć oddziałów handlowych przy ośrodkach informacji i kultury polskiej za granicą. W 1971 r., w wyniku połączenia RUCHu i Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej „Prasa”, powstała Robotnicza Spółdzielnia Wydawnicza „Prasa-Książka-Ruch”.
2 marca 1990 r. Sejm przyjął Ustawę o likwidacji RSW „Prasa-Książka-Ruch”. 29 kwietnia 1991 r. minister przemysłu wydał zarządzenie, na podstawie którego utworzono przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą Przedsiębiorstwo Kolportażowo-Handlowe RUCH, które następnie zostało przekształcone w jednoosobową spółkę skarbu państwa pod nazwą RUCH S.A. Nowa spółka przejęła majątek po zlikwidowanej RSW „Prasa-Książka-Ruch”. Stworzono wówczas 26 oddziałów oraz 188 jednostek organizacyjnych niższego szczebla, które dzieliły się na zespoły i delegatury obsługujące sieć hurtową i detaliczną.
22 grudnia 2006 r. RUCH z dużym sukcesem zadebiutował na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Na otwarciu sesji akcje RUCHu kosztowały 16 proc. powyżej ceny emisyjnej. Wejście na GPW umożliwiło Spółce pozyskanie środków na modernizację i dalszy rozwój własnej sieci detalicznej oraz informatyzację sieci.
W 2011 r. firma została wycofana z Giełdy Papierów Wartościowych. RUCH S.A. stał się w 100 % firmą prywatną. Po wycofaniu RUCHu z warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych Spółka przeszła jedną z największych restrukturyzacji w historii polskiej gospodarki.
Obecnie RUCH S.A. jest nowoczesną firmą z tradycją, która istnieje na polskim rynku od 100 lat. Od początku swego istnienia spółka specjalizowała się w kolportażu prasy, stając się jednym z największych dystrybutorów w Polsce. Aktualnie posiada w swojej ofercie około 3750 tytułów prasowych. Flota RUCH codziennie pokonuje ponad 300 tys. kilometrów regularnie dostarczając prasę do ponad 15 000 punktów zlokalizowanych na terenie całego kraju, co pozwala zaoferować klientom rozwiązania zapewniające terminowość oraz wysoką jakość świadczonych usług.
RUCH S.A. jest również jednym z głównych graczy w sprzedaży detalicznej w małych formatach, dysponuje szeroką siecią kiosków i saloników prasowych, pokrywającą obszar całego kraju. Poza prasą, papierosami, biletami komunikacji miejskiej, oferują one także produkty impulsowe food i non-food oraz doładowania i startery do telefonów komórkowych. W ramach swojej oferty Firma wprowadziła dwie marki własne – My Way (food) i meio (non-food).
Wychodząc naprzeciw trendom rynkowym oraz rosnącym oczekiwaniom Klientów, RUCH S.A. rozwija w swojej sieci usługi, stając się mini-centrum usługowym. Flagową usługą Firmy, jest usługa kurierska Paczka w RUCHu. Ponadto przy współpracy z partnerami zewnętrznymi w punktach RUCH można skorzystać z takich usług jak: opłaty rachunków, rejestracja starterów, ubezpieczenia komunikacyjne, wypłaty bankomatowe, przelewy międzynarodowe, czy cashback.
Poza dystrybucją prasy i rozwojem sieci własnej, RUCH S.A. realizuje również usługi dla biznesu, takie jak: logistyka, magazynowanie i konfekcjonowanie. W tym obszarze Klienci mogą skorzystać z dostawy przesyłek paletowych, drobnicowych oraz kurierskich na terenie całej Polski, a także z usług kompleksowego zarządzenia procesem importu towarów, optymalizacji stanów magazynowych czy też kompletacji
Obecnie RUCH S.A. specjalizuje się w sprzedaży detalicznej w małych formatach. Dysponuje siecią kiosków i saloników prasowych, pokrywającą obszar całego kraju. Poza prasą, papierosami, biletami komunikacji miejskiej, oferują one także produkty impulsowe food i non-food oraz doładowania i startery do telefonów komórkowych. W punktach RUCH można skorzystać z takich usług jak: opłaty rachunków, rejestracja starterów, czy cashback.
Flagową usługą firmy jest usługa kurierska ORLEN Paczka, uruchomiona we wrześniu 2022 roku. ORLEN Paczka jest dynamicznie rozwijającą się usługą, która w szybki i wygodny sposób dostarcza miliony przesyłek do automatów paczkowych i punktów odbioru. Posiada już ponad 12 tys. punktów odbioru w całym kraju i współpracuje z największymi sprzedawcami na rynku e-commerce.
Firma realizuje również usługi dla biznesu, takie jak: logistyka, magazynowanie i konfekcjonowanie. W obszarze fulfillment Klienci mogą skorzystać z pełnego procesu realizacji zamówień od przyjęć i magazynowania produktów przez kompletacje i pakowanie zgodnie z wymaganiami aż do szerokiego wachlarza dostaw krajowych jak i zagranicznych.